Pazarlama

Teknolojinin Modayla Yarışı

shelter_mainimage

shelter_mainimage

Teknolojinin moda ile yarışı ve ihtiyaçlar anatomisi konusuna bakarsak, modanın bize sunduğunu almak ile modanın bize sunduğunu ihtiyaç olarak görmek farklı tanımlar olarak çıkar karşımıza. Teknoloji ve moda konusunda bu büyük bir sükse yaratır örneğin. Bu yazımızda da bundan bahsetmek istiyoruz. Moda ve teknoloji çalışmalarına bakarsanız, birisi kadınlar için kreatif tasarımlar yaratır ve üretilen hizmetleri en iyi şeklide sunmak adına çeşitli kampanyalar ileri sürer. Ötekisi ise teknolojinin getirdiği artıları bizlere anlatır. Aslında ihtiyaçlar konusunda, bizlerin ihtiyacının sabit olduğu belirtilir (sınırsız, ama sabit). Barınmak, giyinmek ve beslenmek gibi şeylerin dışında, işimizi yapmak, kendimizi yenilemek ve gerçekleştirmek gibi detaylar da verilir. Teknoloji ve moda, bunların zıttı gibi hareket ediyor iken, sizce hangisi reklam, hangisi ihtiyaç? Moda konusunda pek çok çalışma yapılıyor.

 

Hatta küresel ekonominin ve dünya çapında yaşanan bazı kaosların bile arkasında modacıların olduğunu düşünen filmler vardır. Bu filmleri izlerseniz, reklamcılar ve küresel çalışmaların pek çok şey için bir şeyler yaptığını görürsünüz. Kişisel arayışlarınız, istekleriniz ve devamında ortaya çıkacak olan tüm özgür çalışmalarınız, sizlere farklılıklar katabilir. Lakin modada ve teknolojide önemli olan, ihtiyaçlara çözüm üretmektir. Reklam ve pazarlama bu konuda önümle adımlar atmış ve ihtiyacımız olmayan bir ürünü bizim ihtiyacımız olan bir ürün gibi göstermenin yolunu bulmuştur. Doğrudan ve dolaylı yoldan yapılan çalışmalar da buna örnektir. Teknoloji ve moda bir arada kullanılınca, çift motorlu reklam aracı gibi görünür. Her türlü kaynağın aktarıldığı bu iki alan, belki de reklam piyasasının en başından ortaya çıkan bir çalışma idi ne dersiniz? Tabi pek çoğu teoriye dayanan bu çalışmaları incelediğimiz zaman görüyoruz ki, modanın kendini geliştirmesi hayal gücüne, teknolojinin kendini geliştirmesi ise bilime dayanıyor. Moda hayal gücünden beslenirken, teknoloji bilimden besleniyor.

 

Üretkenlik ikisinde de aynı. Bu yüzden reklamcılıkta iki şeyin de önemine bakabiliriz. Bunlar kendi içinde incelenen konulardır ve okullarda tez konusu olarak dahi görebilirsiniz. Yeni nesil reklamcılık savaşı, her ne kadar görünmese de, teknoloji ve moda ile doğru orantılı hareket eder.

Yorum Yap

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Most Popular

To Top