Pazarlama

Sokakların İzine Gerilla Modeli

guerrilla_marketing_and_brand_washing

guerrilla_marketing_and_brand_washing

Aslında en özet haliyle gerilla pazarlama olarak ön plana çıkan bu model, sokak reklamcılığı olarak da bilinir. İsmi bize yabancı olsa da, içgüdüsel olarak yıllarca pek çok zaman gerilla pazarlama konusunda bir şeyler yapmışızdır. Reklamcılık deyince akla direk maddiyat geliyor değil mi? Büyük firmalar, büyük holdingler ve büyük kuruluşlar. Bunlar her zaman birbirini izleyen detayları barındırır bünyesinde. Peki reklamcılık, her zaman büyük paralar ile mi yapılır sizce? İki rakip firma, birbiri ile hep aynı mantıkta mı rekabet eder? Bunun cevaplarına baktığımız zaman, şöyle düşünebiliriz. Aslında güçlü bir firma ile (maddi konuda), güçsüz bir firmanın (maddi konuda) birbiri ile rekabet edebilmesi mümkün değildir gibi görünür.

 

Lakin gerilla pazarlama konusunda bu tam tersine işaret eder. Yani farklı olarak, yaratıcı çözümler sunarak pek ala da reklam konusunda güçlü firmaya rakip olabiliriz. Peki bunu nasıl yaparız? Aslında bunun mantığı teoride basittir. Uygulama yaparken, hem çözüm üretilir, hem de fikirler üzerinde düşünülür. Bu konuda ön plana çıkarılan gerilla pazarlama fikirleri, sokağa çıkmak ve farklı çalışmaları yaratmaktır. Bu konuda en iyi anlatımı, galiba örnekler vererek yapabiliriz. Mesela ünlü çikolata KİT KAT,  kendi reklamını yaparken çeşitli reklam fikirleri denemiştir. Banklardaki koyu renkli olan yerlere kitkat yazarak, adeta kat kat üst üste olan gofretin bitter uyumunu anlatmak istemiştir. Bir başka reklam biçimi olan Mini Copper araçlara örnek verebiliriz. Havalimanında bulunan ve valizlerin aktığı bant üzerine sabitlenen bu araç, bagaj hacminin ne kadar büyük olduğunu gösterir bize. Bir diğer örnek ise duvardan taşmış bir boyadır. Boya firması için büyük bir reklam çeşididir mesela bu örnek.

 

Viral reklamcılık ile gerilla pazarlama her zaman birbirine karıştırılır. Aslında arasındaki ilişki sade ve sabittir. Yani biri süreç, öteki araçtır. Burada süreç olan gerilla pazarlama oluyor. Maliyet hesabına bakarsak, gerilla pazarlama düşük maliyetine karşın yüksek kar elde etmek ister. Klişelerin dışına çıkarlar. Yenilikçi olurlar ve pazarlamalara yönelirler. Beklenmedik zamanlarda, beklenmedik şeyler yaparlar. Bu ve bunun gibi detaylara baktığımız zaman, gerilla pazarlama tekniğinin, aslında sokakların izinden yürüdüğünü görebiliriz rahatlıkla.

Yorum Yap

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Most Popular

To Top