Medya

Reklamda Yaratıcılık

sony reklam

sony reklam

Reklamda yaratıcılık düşüncesi, yaratıcı reklamcılık olarak da kullanılabilen bir terimdir. Hedef kitlenin dikkatini çekmek, belirli bir yöne çevirmek ve ürüne doğru yönlendirmek kesinlikle kolay yapılacak bir iş değildir. Yaratıcı ve yaratıcılık gibi kelimelerin çok farklı şekillerde algılandığını söyleyebiliriz. Özellikle reklam sektöründe bu durum çok daha farklı işliyor. Sektöre yeni adım atan bireyler arasındaki bu durum, daha çok özgürlük üzerine algılanabiliyor. Ama asıl önemli olan, güzel iş yapmak ve karşı tarafı şaşırtmak ile ilgili. Çünkü reklamcılıkta her zaman farklılıklar söz konusudur ve iletişim her şeydir. Hazırlanan reklamlar uygulanmak adına reklam veren tarafından onaydan geçer. Böyle bir durum söz konusu olunca, yapılan şeyin iki defa düşünülmesi ve planlanması gerekir.

Tüketicinin aklından geçenleri ve insan dürtülerini harekete geçiren detayları iyi bir şekilde kavrayabilecek olan reklamcılar (ki bunu yapabiliyorsa reklamcıdır zaten), analiz ve gözlem konusunda başarılı olmak durumundadırlar. Bir ürünü sıfırdan üretmek, firmalar için kolay bir şeydir. Çünkü malzemeler ve ham maddeler ile o ürün hızlı bir şeklide üretilir. Ama pazarlama konusuna gelince, reklamda yaratıcılık durumu çok önemli bir etkendir. Bir ürünü pazarlayamadıktan sonra, istediğiniz kadar üretin, ne işe yarayabilir ki? Bu mantık üzerinden hareket eden firmalar da, reklama her şeyden daha çok önem verirler. Hatta reklam ile mevcut ürünlerini daha çok kitleye ulaştıran binlerce firma vardır (sırf ürünleri standartların altında olduğu halde). Yaratıcılık kendi içinde süreçlere ayrılır. Durum tespiti ve fikirlerin bulunması gibi iki farklı süreç vardır. Lakin bu süreçler kendi içinde de dallara ayrılıyor. Sorunun tanımı, hazırlık, fikir üretimi, fikrin yerleştirilmesi ve geliştirilmesi gibi süreçler, pek çok soruya cevap üretebilecek türden bir reklamın üretilmesini mümkün kılar.

Reklamı doğru yerde, doğru kişilere ulaştırmak çok önemlidir. İlgi, orijinallik ve güçlü etki gibi terimler, bu durumları en etkili şekilde sunar bizlere. Yaratıcı reklamcılık daha çok mevcut ürünün hiç yoktan sevdirilmesi ile ilgilidir. Hiç olmayan bir ürün icat edildi ve bu ürünü insanlara sevdirmeniz gerekiyor, işte bu durum hepsinden zor. Burada devreye, yaratıcı reklamcılık giriyor. Yeni makalelerimizde ve içeriklerimizde görüşmek üzere değerli arkadaşlar.

Yorum Yap

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Most Popular

To Top