Medya

Reklam Yapmadan Reklam Yapmak

ibm reklam

ibm reklam

Günlük hayatta sokakta gezerken, yürürken ya da her hangi bir yerde inceleme yaparken, tesadüfen bir reklam görürsünüz ve hoşunuza gider bu durum. Sonra ister alışveriş yaparsınız, ister aklınızda hoş bir durum olarak kalır. Reklamcılık konusunda reel hayatın pek çok seçeneği var. Çünkü insan ilişkileri, reklam konusunda oldukça etkili. Peki ama dijital reklamcılık konusunda durum nasıl? Özellikle haberimiz olmadan okuduğumuz reklamlar? Bir telefon incelemesi yazısı okurken, ya o okuduğumuz tarafsız bir yazı değil de, bir reklam ürünü ise? Bunların hepsi bireyler için önemli bir detay. Lakin çoğu zaman farkına varamıyoruz okuduğumuz şeyin gerçek mi yoksa reklam mı olduğuna. Bu durum için arama motorları yeni bir teknik geliştirmişe benziyor.

 

Özellikle arama motoru optimizasyonu yapanların iyi bildiği ve tanıdığı bir kavram olan SEO kavramı, her zaman farklı algoritmalar ile hareket ediyor. Bu sefer yayımlanacak olan algoritma, doğrudan blog sahiplerine yönelik. Ayrıca reklamcıları da etkiliyor. Peki ama nasıl? Google arama motoru, son dönemlerde bu konuya sıklıkla dikkat çekiyor. Blog yazarlarının, bir ürün tanıtırken, yaptıklarının bir tanıtım olduğunu bildirmesini istiyor. Yani reklam yapmadan reklam yapma mantığı, artık pek işe yarayacak bir mantık değil (en azından arama motorlarının gözünde). Bu yüzden eğer bir ürünü tanıtıyorsanız, okuyan kişi onun bir reklam olduğunu bilerek okusun, o kişiye bilgi veriyorum diye bilmediği ürünün reklamını yapmayın istiyor Google. Bu durumla ilgili olarak pek çok eksi puan uygulayacak ve siteler için sorun teşkil edecek pozisyonlar yaratılıyor. Bu yüzden dijital reklam yöntemlerinde özellikle kullanılan reklam yapmadan reklam yapmak terimi, artık biraz daha yavaşlayacak gibi görülüyor. Ya çalışmalara biraz daha farklı bir açıdan bakılacak ve kazanç modeli geliştirilecek, ya da reklamcılar olayı farklı boyutları ile ele alacak.

 

Her şeyin bir pazarlama ürünü olduğunu bildiğimiz web sayfaları nasıl kişileri sıkıyor ise, her şeyin bir pazarlama ürünü olduğunu bildiğimiz durumlar da aynı pozisyonu yaratıyor. Bu yüzden, yenilikçi reklam çalışmalarına hız vermek, daha verimli bir hizmet üretmek ve faydalı olmak adına çalışmalar sunmak gerekiyor. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere değerli arkadaşlar.

Yorum Yap

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Most Popular

To Top