Reklamcılık

Reklam Ajansı Ne İş Yapar?

Reklam Ajansı
Reklam Ajansı

the wall panel is dark brown

Reklamcılık mesleği, sanatsal bir çalışma olarak adlandırılabilir. Kimine göre de profesyonel olarak yapılan bir iştir. Profesyonellik algısı ile uğraşan insanlar için, reklam ajansı çalışmaları gayet nettir. Reklamın yaratılmasından tutun da, sunumuna ve sunum ardı geri dönüşün analizine kadar geçen süre, bir ajansın çalışmalarının genelidir. Tabi bunlar sadece çalışma mantığı olarak bilinen hizmetlerdir. Şirketlerin, markaların ve firmaların kar elde etme çabalarına farklı boyutlar katan bu ajanslar, aslında günümüzde pazarlama ajansı olarak da karşılanabilir. Çünkü reklam ajanslarının temel işlevine baktığımız zaman, planlama unsuru çok önemlidir.

 

Reklam veren bireyler adına reklam oluşturulur, planlamalar tasarlanır ve hazırlanır, öneriler yapılır, iletiler oluşturulur, reklam aracını ya da araçlarını seçerek uygulamaya koyulur. Bu planın uygulanması için, çeşitli toplantılar yapılır ve genel olarak incelenen materyaller gözden geçirilir. Planın uygulanması adına, reklam araçlarından yer satın almak, zaman satın almak gibi işlevsel hareketlere girişilir (mesela reklam kanalları ve tv reklamları gibi). Ayrıca pazarlama araştırması yapılır, reklam ve reklamın etkinliğine dair çalışmalar ölçülür. Bu sayede öteki satış çabalarına ek olarak yeni gereçler üretilir.

Reklam araçlarının organizasyon yapısı da farklıdır. Bu yapıya bakarsak, sınırlı hizmet veren ajanslar ve tam hizmet ajansları vardır. Kampanya planlaması ve medya kararları gibi çalışmaları organize eden tam hizmet ajansları, reklamcılığın belki de en çok görüldüğü ajanslardır. Tabi bir de butik olan ajanslar bulunur. Bunlar da reklamcılık adına çeşitli hizmetler üretmektedir. Kampanya planlaması yapılır ve medya işlemleri sonrası ölçümlemeler analiz edilir.

Tıpkı ürünü alıp pazarlamak ve sonradan analiz yapmak gibi düşünün. Kreatif çalışmalar ve sanatsal detaylar ile ortaya çıkarılan birbirinden farklı hizmetler, bir reklam ajansı için olmazsa olmazlardandır. Haliyle sıra, stratejik pazarlama işine gelir. Reklam ajansları bu konuda hedef kitlesi belirler, ekipler ile anlaşır ve çalışmalarına başlar. Sonrasında artık iş sonuç almaya gelir. Bunun için de çeşitli gözlemleri inceleyerek, bu gözlemlerin nasıl daha rahat organize edileceğine karar verirler ve projenin dönüşlerini raporlayarak işlemleri sonlandırırlar. Tabi daha pek çok detay olsa da, geneli itibari ile reklam ajansları bu mantık üzerinden çalışır.

Yorum Yap

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Most Popular

To Top