Dijital

Artırılmış Gerçeklik Nedir? Hangi Uygulamalarda Kullanılır?

Son dönemlerin en çok konuşulan ve ilgi gösterilen yeniliklerinden birisi artırılmış gerçeklik, kişilerin sanal dünya ile gerçek dünyayı bir araya getirmesini sağlamaktadır.

Orijinal adı augmented reality olan bu yeni teknoloji kısaca AR olarak tanımlanmaktadır. Sanal gerçeklik ile ilgili bugüne kadar piyasaya pek çok oyun ve uygulama sunulurken, en popüler olan oyun Pokemon GO olarak ön plana çıkmıştır. Oyun artırılmış gerçeklik için en iyi örneklerden birisidir. Bu bakımdan artırılmış gerçeklik konusunda bilgi sahibi olmayan ve nasıl bir deneyim sunduğunu öğrenmek isteyen kişilerin Pokemon GO oyununu incelemesi yararlı olacaktır. Oyunda pokemon avlama ekranında artırılmış gerçeklik deveye girmektedir. Kameranızdan anlık olarak alınan görüntü üzerinde oyundaki pokemonlar da kamerada görüntülenmektedir. Böylece evinizde ya da dışarıdaki mekanlarda gerçek görüntüleri pokemon ile birlikte görüntüleyebilirsiniz. Artırılmış gerçeklik tam olarak bu işe yararken, kişilerin sanal karakterleri ya da nesneleri gerçek dünyasında cep telefonu ekranında görmesi amaçlanmaktadır.

Artırılmış Gerçeklik Hangi Uygulamalarda Kullanılır?

Artırılmış gerçeklik konusunda en çok ön plana çıkan uygulamalardan birisi Pepsi Max, Bus Shelter olmaktadır. Pepsi Max ile AMV BBDO ortaklığı ile piyasaya sunulan ve kullanılan uygulama bir durakta uygulanıyor ve durakta yer alan panelde artırılmış gerçeklik uygulaması ile çok farklı ve garip cisimler hayata taşınıyor.

The Walking Dead dizi sektöründe en çok izlenen diziler arasında yer aldığı gibi dev bir ekranda hazırlanan uygulama kişilerin dizi içerisine dahil olmasını sağlıyor. Google Glass adlı çalışma ise artırılmış gerçeklik konusunda ilk örneklerden birisi. Uygulama ve oyunlarda temel amaç artırılmış gerçekliği konsept ile birleştirmek. Özellikle 2016 yılı itibari ile artırılmış gerçeklik uygulamalarında artış görülürken, bu konuda en iyi örnek kuşkusuz Pokemon Go. Dünya genelinde milyonlarca kişi tarafından oynanan ve artırılmış gerçeklik deneyimini sunan oyun, böylece kişilerin artırılmış gerçekliğin ne olduğuna dair daha iyi bir izlenim elde etmesini de sağladı.

Artırılmış gerçeklik konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli detay cihazların bu özelliği desteklemesi. Bu bakımdan her ne kadar uygulamalar piyasada olsa da bu teknolojinin kullanılması için uyumlu cihazın olmaması halinde artırılmış gerçeklik deneyimlemek mümkün olmayacaktır.

Yorum Yap

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Most Popular

To Top